Mind a nyolcmilliárd ember sorsa a hatvankét éves Tom Cruise vállain pihen, de az a helyzet, hogy jól áll neki – Mission: Impossible – A végső leszámolás

2025. május 23. 15:45

Döbbenetes film lett az új Mission: Impossible. Nem csak azért, mert látványos. Persze, az, de ez várható volt. De itt most valami más is történt: eljött a vég. Kritikánk!

2025. május 23. 15:45
null
Varga Mátyás Zsolt
Varga Mátyás Zsolt

Az egész filmet körbelengi valami sajátos véglegesség.

Nem a „Péntek 13 – Utolsó Fejezet”-féle bohóckodás, ami után még közel féltucat rész készül, hanem a lekerekítő, lezáró véglegesség. Minden szálat elvarrnak – visszanyúlnak a 30 éve bemutatott első részhez is –, s közben érzi a néző, hogy minden egyes – nyilván lélegzetelállító – akciójelenet egy olyan falhoz sodorja a karaktereket, amivel ha el is tudják kerülni az ütközést, ha túl is élik, már nem lesz folytatás. Több szempontból sem.

Tom Cruise – és csapata! – tövig nyomja a gázt, végletekig emeli a tétet. Mert hát az egész világ, mind a nyolcmilliárd ember sorsa a hatvankét éves vállain pihen, de az a helyzet, hogy jól áll neki.

Ethan Hunt itt is az Entitás ellen küzd, a mesterséges intelligencia ellen

– pont mint az előző részben. Az előző rész kapott hideget-meleget, hogy miért is egy gép ellen küzd Hunt, amikor sokkal nagyobb baja is van a világunknak, amire reflektálhat, ám visszanézve, s különösképp ismerve azt, hogy mivé lett az M.I. – épp ma közölte a vatikáni média, hogy a félórás XIV. Leó beszéd, ami keringett a közösségi médiában, teljes egészében M.I-s fabrikáció –, ideje belátni, hogy aktuálisabb gonoszt nem igazán találhattak volna. A következő nagy veszedelmünk a gép lesz, ha tetszik, ha nem –

de nem a Skynet-féle terminátoros, hanem a csendesebb, igazságtörlő, egymás ellen uszító, világradikalizáló fajta.

Végletekig emelik a tétet: a szó szoros értelmében a teljes emberiségért küzd Hunt – ami más köntösben akár szatírába/karikatúrába is fordulhatna, valahogy itt még a hitelesség és hihetőség határán innen van a film. 

Elhisszük, ahogy a mesterséges intelligencia eltörli a digitális világ valóságait, s azok által a valóságot is átírja – legalábbis azt, ahogyan érzékeljük azt. Érezzük s értjük a nemzetek közti feszültséget is, ahogy azt is, hogy a valóság táptalajának eltűnése mennyire felborítja s ezáltal radikalizálja az átlagos hétköznapokat – csak az a gond, hogy nem látjuk.

Látjuk, ahogy az atomhatalmak egymás ellen fordulnak, de az sajnos kimarad, hogy az átlagemberrel mit történik.

Sejtjük, de valahogy elszakad az egész film attól, amit érzékeltetni akar.

És itt érünk el ahhoz a falhoz. Mivel már az egész Föld, a teljes emberi faj lett a tét, innen már nem lehet hová fokozni. Sarokba/végbe írták magukat a készítők. Nem lehet innen már fokozni a Mission: Impossible-sorozatot. De azért megnyugodhatunk, Tom Cruise nem akar nyugdíjba menni 62 évesen se, s már nagyban tervezi a Top Gun, de még a Mint a villám folytatását is.

Addig is, erősen javasolt az új Mission: Impossible – A Végső Leszámolás. Azoknak, akik érzik már, gond lesz a mesterséges intelligencia fejlődéséből, s azoknak is, akik nem érzik még. Vérbeli hollywoodi film, amely, persze, szórakoztatni akar, de közben figyelmeztet is: az emberekre kéne hagyatkozni, s nem a gépre – és 

nem lenne rossz, ha néha megbíznánk egymásban.

Nyitókép: Mission: Impossible – A végső leszámolás

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kiss.istvan770
2025. május 23. 19:26
A részlet alapján ez is olyan röhögséges fantazmagória, mint az elődei.
Squalline
2025. május 23. 19:19
Aki igazán jó kémes szálakra is hajazó sztorit akar, nem pedig amerikai pink vattacukrot diznilandes felhajtással, ajánlom a Legendák hivatala c. sorozat évadjait. Kémsztori szinten a sorozat mind történetszövésben, mind világpolitikai aktualitásbaan, mind szinészi játékban csak a legnagyobb sorozatokhoz hasonlítható (pl. Oz börtönvilág témában, Wire - baltimori rtendőrség világa stb). Jobboldali érzülettel is nyugodtan nézhető, sőt. Fontos, hogy ne az amcsik által megvett remake verziót nézze az ember (űberszar), hanem az eredeti francia(!) verziót. Régen ment a Dunán is, Jelenleg elérhető a skyshowtime-on az összes evad egyben a francia eredeti verzióban. Aki másra vágyik igen jól szórakozhat az orosz Epidémia sorozaton rengeteg fasza aktuál áthallással, kiemelkedően jól sikerült és persze egy kelet-európai ember elég jól érzékeli benne az aktuál áthallásokat. A lényeg, nem csak az angolszász-amerikai vattacukor dömping jelenti a világot.
Akitlosz
2025. május 23. 18:23
Hát, már tényleg nem az E számokat kellene feltüntetni a termékeken, hanem azt, hogy használtak-e mesterséges intelligenciát az előállításukhoz vagy sem. Ehhez vajon használtak? https:// www.youtube.com/watch?v=lO4iim5AqRg
Karvaly
2025. május 23. 18:21
Egy rossz szavam sem lehet Varga Mátyás Zsolt cikkére, de nagyon sajnálom, hogy nem Böjtös Gábor írta. Tom Cruise-ról sok rosszat el lehet mondani (tett is érte rendesen), de, ahogy egy ismerősöm mondta, ő egy állat, ragaszkodik ahhoz, hogy kaszkadőr és lehetőleg CGI nélkül dolgozzon, még 60 felett is, ha kell, folyamatosan csinálja a trükkfelvételeket, amíg végre nem sikerül. Ez akkora szakmai alázatról tanúskodik, ami előtt csak meghajolni lehet - végre valaki, akit nem csak a forgatásért kapott pénz érdekel, hanem egyenrangú partnernek tekinti a nézőt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!